LEDVANCE informoval o „zákazu halogenových žárovek“

29. 01. 2019 | Téměř každý druhý Čech neví o „zákazu halogenových žárovek“ Mezinárodní spotřebitelský výzkum zadaný společností LEDVANCE, která je držitelem licence na obchodní značku OSRAM pro výrobky z řady všeobecného osvětlování, upozornil na vysokou míru nevědomosti mezi spotřebiteli o „zákazu“ halogenových žárovek.

Na základě uskutečněného průzkumu si více než jeden ze dvou spotřebitelů v Evropě nebyl vědom skutečnosti, že oblíbené halogenové žárovky nejsou již od září 2018 uváděny v rámci celé EU do oběhu.

Šestá fáze nařízení komise (ES) č. 244/2009, která vstoupila v platnost 1. září 2018, zakazuje uvádění určitých neefektivních nesměrových žárovek pro domácnost do oběhu. Zákaz se vztahuje také na různé halogenové žárovky, ke kterým pro vás již dnes máme řadu přímých alternativ s moderní, vysoce kvalitní a úspornou LED technologií.

Po tomto datu již není možné příslušné výrobky uvádět v Evropě do oběhu. Tento „zákaz“ se týká především oblíbených klasických halogenových žárovek, které jsou zpravidla vyráběny ze skla, vyzařují světlo všemi směry, mají závitové patice E27 nebo E14 a jsou provozovány bez transformátoru. Zákaz se dále vztahuje také na některé nesměrové halogenové žárovky se zásuvnými paticemi G4 a GY6.35.

Roli hraje věk i vzdělání

Výsledky spotřebitelské studie zadané společnosti LEDVANCE jasně poukazují na to, že spotřebitelé nemají dostatek informací o „zákazu“ a jeho důsledcích. Více než polovina (59 %) respondentů (54 % v rámci Evropy) nikdy o nadcházejícím „zákazu halogenových žárovek“ neslyšela. Připočteme-li k tomuto číslu ty, kteří o zákazu slyšeli, ale neví nic o jeho dopadech, zvýší se tato hodnota o dalších 19 % (v Evropě 13 %) na celkových 78,6 % respondentů. Patrná je také skutečnost, že téměř polovina (45 %) dotazovaných, kteří o „zákazu“ nevěděli, se považují za znalé v oblasti osvětlení a osvětlování. Ovšem možná ještě více překvapující je, že polovina respondentů (53 %), která o další fázi zákazu nikdy neslyšela, je mladší část populace ve věkové skupině 20-39 let, případně má vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání (51 %).

Povědomí v různých zemích

Co se týká povědomí o směrnici o halogenových žárovkách, pohybuje se Česká republika se svými 41 % porovnání s Francií, Itálií, Švédském a Velkou Británií, ve druhé polovině tabulky. Na posledním místě se s 35 % umístili Britové, rovnou za Švédskem s 39 %. V čele tabulky je Itálie. O nadcházejícím „zákazu“ ví v Itálii celkem 58 % respondentů.

Zákaz halogenových žároveknahrává spotřebitelům

Nedostatek znalostí mezi Evropany s ohledem na zákaz halogenových žárovek se přímo odráží v preferencích spotřebitelů při nákupu. Nákupní seznam zhruba čtvrtiny Čechů (23 %) stále obsahuje zastaralé osvětlovací technologie, jako jsou například halogenové žárovky nebo běžné žárovky. V porovnání s tím přibližně 85 % spotřebitelů uvádí energetickou účinnost, odolnost a cenu jako hlavní kritéria při nákupu – při uvážení klesajících cen, rostoucí účinnosti a vyšší odolnosti LED světelných zdrojů se jedná právě o ta kritéria, která by je měla přesvědčit o přechodu na LED technologii.

Čeho si při nákupu LED světelných zdrojů všímat

Spotřebitelé jsou nuceni od podzimu 2018 pár věcí přehodnotit. Na trhu je již dostupný široký výběr energeticky účinných a úsporných LED alternativ za halogenové žárovky, vzhledově podobné svým halogenovým předchůdcům. Dobrým příkladem jsou světelné zdroje řady OSRAM filament, které jsou vybavené nejmodernější vláknovou technologií, a lze je použít jako přímou náhradu za zastaralé halogenové žárovky. Tyto alternativní výrobky jsou k dostání v celoskleněném provedení, s funkcí stmívání a s průhledným nebo matným povrchem. Aby se spotřebitelé mohli během této přechodné fáze blíže seznámit s novými produkty, doporučujeme zaměřit se na následující informace uvedené na obalech světelných zdrojů.

  • Označení LED technologie
  • Informace o světelném toku v lumenech (lm) je dnes mnohem víc vypovídajícím parametrem než výkon ve wattech, na který jsme byli zvyklí. Výkon ve wattech pro klasickou žárovku byl např. 60 W a světelný tok 806 lm, LED alternativa (tzv. LED náhrada za 60 W žárovku) podobných vlastností bude mít stejný světelný tok 806 lm, ale výkon, resp. příkon pouze okolo 5-7 W. Srovnáním veličiny světelného toku a výkonu tedy spotřebitel získá jasné měřítko úspory energie.
  • Tvar: klasická skleněná baňka, svíčka nebo bodovka
  • Patice: šroubovací patice E27/E14 (tzv. velký/malý Edisonův závit) nebo zásuvná/zástrčná patice (např. GU5.3, GU 10, G4 nebo G6.35)
  • Rozptyl světla: všemi směry (běžná baňka) nebo směrový (bodovky)
  • Životnost, uváděná v hodinách, příp. letech, která je několikanásobně vyšší než u halogenových předchůdců
  • Barva světla v rozsahu od teplé bílé (2700 nebo 3000 K) po studenou bílou (4000-6500 K)

Zpět na výpis

Reportáž z veletrhu AMPER 2019


NOVĚ NA VELETRHU:

 

ZLATÝ AMPER
AMPER MOTION

 

 

 

 

 

FÓRUM AUTOMATIZACE
FÓRUM OPTONIKA
FÓRUM ENERGETIKY
AMPER SMART CITY
AMPER STARTUP
AMPER TOUR

Celostátní setkání elektrotechniků

FOTOGALERIE AMPER 2019

 

AMPER na Facebooku


Úvod / Produkt. novinky / Produktové novinky vystavovatelů


28. Mezinárodní veletrh
elektrotechniky, energetiky, automatizace,
komunikace, osvětlení a zabezpečení

17.-20.3.2020

Místo konání: Výstaviště Brno


Hlavní navigace:

Amper